Başkanımız FRT TV kanalında yayınlanan pozitif düşünce programına katıldı.


2018 YILI SEYDİKEMER’DE YATIRIM YILI OLACAK

***Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 2018 yılı büyük bir yatırım yılı olacak. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz önümüzdeki yıl, bin 75 dönüm alanda imar uygulaması çalışmasının  tamamlanacağını 150 odalı Devlet Hastanesi, Kaymakamlık ve Hükümet binası, Fakülte binası, Belediye Hizmet binası, Emniyet Müdürlüğü ve Tarım İlçe binası, Organize Sanayi ile merkeze cami ve 2 ayrı köprü yapımının başlayacağını belirterek Seydikemer’i çağdaş bir kent haline getireceklerini söyledi. 


***Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, FRT televizyonunda her hafta Cuma günleri yayınlanan Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programına konuk oldu. Büyük ilgi ile izlenen programda Seydikemer’in turizm değerleri hakkında bilgiler de aktaran Başkan Otgöz, Saklıkent Kanyon’unda bu yıl da ziyaretçi hedefinin aşıldığını, yüzde 12.8’lik artış ile 2017 yılında Saklıkent’i 508 bin 918 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini açıkladı.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 2018 yılı yatırım yılı olacak. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, FRT televizyonunda Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programına konuk oldu. Başkan Otgöz, Seydikemer’e 2017 yılında yapılan hizmetler ile 2018 yılında planlanan projeler hakkında bilgiler aktardığı programda Seydikemer’in çağdaş bir kent haline gelmesi için bu yıl art arda temel atma törenlerinin yapılacağını ifade etti.

 

SAKLIKENT KANYONUNDA 500 BİN ZİYARETÇİ HEDEFİ AŞILDI

Seydikemer’in turizm değerlerinin başında gelen Saklıkent Kanyonunda ziyaretçi sayısının bu yılda geçen yılın rakamlarını geride bıraktığını belirten Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, 2016 yılındaki ziyaretçi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 5 bir artış olduğunu hatırlatarak, 2017 yılında ise yüzde 12.8’lik bir artışla ziyaretçi sayının 508 Bin 918 rekoruna ulaştığını açıkladı.

 

Seydikemer ve Türkiye gündemi ile ilgili tüm soruları samimi bir şekilde cevaplandıran Başkan Yakup Otgöz, sezon öncesi Saklıkent Kanyonuna 500 bin ziyaretçi sayısı hedeflediklerini ve bu sayının oldukça üzerine çıktıklarını söyledi.

Seydikemer İlçesinde tarım ve hayvancılığın yanı sıra turizmi de geliştirmek istediklerini söyleyen başkan Otgöz,  tüm turizm fuarlarına da katılarak ilçenin tanıtımını yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Her geçen yıl Saklıkent Kanyonuna ziyaret sayılarının arttığını söyleyen Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “Saklıkent Kanyonu toplam 19 km’lik bir uzunluğa sahip. Ama biz gelen misafirlerimize 2 km’ye kadar yürümelerine müsaade ediyoruz. Diğer kısımları da profesyonel dağcılar izin alarak gidiyor. Seydikemer Belediyesi olarak kanyon içerisinde çok güzel çalışmalar yaptık. Gerekli olan tüm güvenlik tedbirlerini aldık. Saklıkent Kanyonunu 2015 yılında 407 bin 922 misafirimiz ziyaret etmiş. 2016 yılı zor bir yıl olarak geçmesine rağmen yüzde beş’lik bir artış olmuş ve 428 bin 551 ziyaretçimizi ağırlamış kanyonumuz. 2017 yılında ise yüzde 12.8’lik bir artışla ziyaretçi sayımız 508 bin 918 kişi olarak kayıtlarımıza girmiş. Saklıkent Kanyonuna ziyaretçi sayısı her yıl kat kat artıyor. Gelen misafirlerimizi memnun etmek için bizde Seydikemer Belediyesi olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Buraya gelen misafirlerimiz sayesinde Seydikemer Belediyesinin kazandığı para kadar bölge esnafı da Allah bereket versin çok güzel paralar kazanıyor. Biz her zaman halkımızın yanında olarak onların da kazanmaları taraftarıyız” dedi. Seydikemer İlçesinin tanıtımı içinde oldukça gayret sarf ettiklerini söyleyen Başkan Yakup Otgöz, “İlçemizin tanıtımı için ülkemizdeki tüm fuarlara katılıyoruz. Bu fuarlarda yöremizin tarihi ve turistik yerlerini, kültürünü, örf ve adetlerini en iyi şeklide tanıtabilmek adına Seydikemer Belediyesi olarak çalışmalarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

YÖRÜK ALİ BELGESELİ ÇEKİLDİ

Otgöz, ‘’ Seydikemer genelindeki turizm tanıtımı için fuarların hepsine katılıyoruz. Ankara, İstanbul, İzmir’deki fuarlara katıldık. Biz burada yöremizin tarihi ve turistik yerlerini tanıtmak için belediye olarak bütün gücümüzle üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu yıl burada Yörük Ali belgeseli çekildi. Saklıkent kanyonunda ve tarihi yerlerde çekim yapıldı ve belgesel TRT’de yayınlandı. Biz elimizden gelen tüm imkanları değerlendirerek bu gibi çalışmaları yöremizin tanıtımı için yapmaya devam edeceğiz ‘’ dedi.

 

SAKLIKENT BİRİNCİLİK ALDI

Otgöz, ‘’ Saklıkent için ulaşımda sorunlarımız vardı. Kaya dibine kadar olan kısım Büyükşehir’e ait. Kaya dibinden kanyona kadar olan kısım bizim. Yaklaşık 3 bin 3 yüz metrelik bir yol burası. Buranın sıcak asfalt olarak yolunu yaptık. Yol kenarlarında bulunan esnaflarımızın mağdur olmaması için ona göre yol kenarlarını da düzenledik. Kaya dibinde bulunan Belediye’ye ait yerimizde yeni dükkanlar ve çevre düzenlemesi yaptık. Değişik ve sağlıklı olsun diye çocuklarımıza, oyun parkı için sadece ahşaptan oluşan kompleksi kullandık. Sıcak asfalttan yaptığımız yol 1 ay sürdü. Bize Turizm Bakanlığımız yardım etti. Buradan Turizm Bakanımıza, Sayın Müsteşarlarımıza, Milletvekillerimiz Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’e teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü onların emeği çok fazladır. Kanyonun içindeki durumlar kışın sel olduğunda herkes mağdur oluyor. Kışın şartlarına göre her yıl yenilemek zorundayız ve gerekli çalışmaları yapıyoruz. Turizm acenteleri memnuniyet için yaptıkları anketler sonucunda Türkiye’de bulunan bütün milli parkların içinde 2016 yılında Seydikemer Saklıkent Kanyonu 1. lik aldı. Bu da bizim burada ne kadar özenli çalıştığımızın bir göstergesidir ‘’ dedi.

 

YAKA’YA YOL YAPILACAK

Giriş ücretlerinden sağlanan gelir ile eksiklerin giderileceğini anlatan Yakup Otgöz, ‘’ Her 15 Ocakta Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü hesabına Saklıkent Kanyonu’ndan elde edilen geliri yatırıyoruz. Saklıkent’in tahsisini belediyemize sağlayan Sayın bakanımız Veysel Eroğlu’na da teşekkür ediyorum. Giriş ücretinden aldığımız paralar ile planladığımız eksik giderme çalışmaları arasında Saklıkent, Kaya dibinde, Kilitli Park asfalt gibi çok amaçlı salon yapacağız. Oradan aldığımız paraların bir kısmını da Kaya Dibine yapılan yatırım ile vatandaşlara geri dönüşümü oluyor ve döndürmeye de devam edeceğiz. Tlos’a giden Yaka mahallesindeki 5 km’lik bir yol var ve değerlendirmek adına bu yolu kullanarak biz güzargahı değiştireceğiz ve gelen misafirler rahatlıkla Seydikemer’den Yaka’ya ulaşabilecekler. Bunun 1 km’sini yeni ham yol olarak açacağız. Güneşli’den başladıktan sonra Yaka’ya okulun önüne kadar devam edecek bu yol. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İzinlerimizi alır almaz yapımına başlayacağız. Buranın yolunun sıcak asfalt olması lazım. Büyükşehir, Döğer kısmını sıcak asfalt yaptı bizde aşağıyı yapacağız ve çok güzel olacak. Yaka’ya çok talep olduğu için tesisleşme bile olacak orada imar konusunda sorun olmazsa otel yatırımı bile yapılacak. İmar planında bir sorun çıkmazsa dışarıdan gelen yatırımcıların desteğini biz belediye olarak destekliyoruz ‘’ dedi.

 

200 KM ASFALT PLANLANDI

Seydikemer sınırları içerisinde 2017 yılında 200 km satih asfalt kaplaması planlandığını ancak kışın erken gelmesinden dolayı bunu tam olarak bitiremediklerini söyleyen Başkan Yakup Otgöz, ‘’ Asfalt kaplama projeleri 2018 yılına sarktı. Tabi bu yapılan asfaltların tamamının alt yapısını belediye olarak biz yapıyoruz. Alt yapı bakımından araç gereçlerimiz mevcut ve eksiğimiz yok diyebilirim. Muğla Büyükşehir’den sonra araç gereç ve iş makinesi mevcudiyeti en fazla bizdedir. Alt yapı çalışmaları üst yapının yarı yarıya maliyetli olduğu için masrafları kısmak için gece gündüz çalışıyoruz. Ekiplerimiz cumartesi pazar bile gece gündüz demeden özveriyle çalışarak görevlerini özenle yapıyorlar. 2017 yılında 200 km olarak aldık ama bunun 47 km’sini dökebildik. 2018’de bugüne kadar girmediğimiz köylerin hemen hemen hepsine gireceğiz. Hedefimiz yine 180-200 km arasında asfalt dökmek. Büyükşehir ile paylaştığımızda bize düşen asfalt 500 km aşağı yukarı. Büyükşehir’e 240 km. Bu yan yollar hariç onları da hesapladığımız zaman bin 500 km’yi bulur diye tahmin ediyoruz. Araç gereçler sayesinde biz bu işin üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz. 2017 yılında yaklaşık 200 bin metre kareye yakın kilitli parke döşedik. Öncelik olarak Okullarımızı, Camilerimizi ve ondan sonra merkezdeki mahallelerimizi tamamladık. Burada bitti mi tabi ki yetmedi. 2018’de tekrar ihale yapacağız ve kaldığımız yerleri de bitireceğiz. Söz verdiğimiz yerler var ama işlerin yoğunluğundan dolayı yetişemedik, halkımızın rahatı için, ihale ile işlerin bitmesini sağlayacağız. Toplamda 65 mahallemiz var ve biz tüm çalışmalarımızı bu yönde yapmaya hazırız. Ben Karadere’den geldim, Başkan Ramazan Kaynak ise Kumluova’dan ama Karadere’ye ya da Kumluova’ya biz daha çivi çakmadık. Önce söz verdiğimiz köyleri ve kalan yerleri tamamlayacağız. Asfalt sezonu bittikten sonra 3 ekip olarak böldük. Birincisi Seki mahallesinde, ikincisi Eşen bölgesinde, üçüncüsü Yayla mahallesi olarak tüm yolları yapacağız. Yani yoğun karlı kışa yolların açılması için Seydikemer belediyesi olarak hazırız ‘’ dedi.

 

BİN 75 DÖNÜM ALANDA İMAR PLANI

Başkan Yakup Otgöz, 2018 yılında bin 75 dönüm alanda imar planı çalışması yapacaklarını bildirdi.  Göreve geldikten sonra, ilçe de olunca Seydikemer’de en büyük eksikliğin imar planı olduğunu görünce dört elle bu olaya sarıldıklarını anlatan Otgöz, ‘’ 6 tane ada vardı. 4 adada imar çalışmasını başlattık. Bin 75 dönüm alan olarak imar planı çalışmalarını yürütüyoruz. Bunu da Toprak Koruma Kurulu’ndan geçirdik. Bakanlığımız, müsteşarımız, milletvekillerimiz buraların imara açılması için büyük gayret gösterdiler. Giden valimize de çok teşekkür ediyorum. Hepsinin emeği çok fazladır. Bin 75 dönüm yerin kurum görüşleri tamamen alındı. Jeolojik etüd raporları ihale edildi. Arazi çalışmaları tamamlanmış olup onay aşamasında. Hali hazırlar bitmek üzere ve buradan çıkacak teknik raporlara göre izin ne çıkarsa kat arttırımı olacak mı olmayacak mı teknik raporlardan sonra karar verilecek. Biz bu yeri 2018 yılının sonuna kadar bitirip inşallah vatandaşlara tapularını teslim edeceğiz. Devlet Su İşlerinin izin verdiği bu 4 adada biz bu işi gerçekleştireceğiz. Eşen çayının kenarındaki iki tane yere izin verilmedi ama arada kalan boşlukları imar planında dolduruyoruz. Eşen çayının ıslah edilen kenarlarına izin vermediler. Cumhuriyet, Gerişburnu, Zorlar, Uğurlu, Kıncılar, Seydiler, Bekçiler, Çaltılar ve Belen’e kadar olan yerde biz imar planı çalışmamızı gerçekleştireceğiz. Merkezdeki bin 75 dönümü 2018’in sonuna kadar yetiştireceğiz. Akabinde diğer yerlere geçeceğiz çünkü burada Tarım’dan alınan izinler çok önemli. İmar planında resmi dairelerin yerleri de belli oldu. Ankara’ya İlçe başkanımız Salih Gümüş, Kaymakamımız Haktan Gökçekuyu ve Milletvekilimiz Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’le birlikte, hükümet konağı ile ilgili görüşmek için gittik. Planlarımızı hazırlamıştık bu iş olacak garantisiyle gitmiştik ama yüksekliğe takıldık. Hazırladığımız rapordaki yükseklik 12 buçuk metreydi şu an büyükşehirle görüşmemiz sonucunda 17 buçuk metre olacak yine 3 kat olacak üstünde 2 buçuk metre kuleler olacak Osmanlı mimarisine uygun olan bir bina yapacağız. Belediye Hizmet Binası da aynı şekilde olacak. Tabi ki bunun için tekrar imar planı çalışmalarımız oldu. Jeolojik etüd bitti, raporu hazırlanıyor ve umarım ocak ayına kadar bitireceğiz. Büyükşehirden de geçirdikten sonra bunun ihalesini İç İşleri Bakanlığımız yapacak. Bu binaları TOKİ yapacak büyük ölçüde ve 2018 yılı nisan mayıs gibi de temelini atarız diye düşünüyorum ‘’ dedi. Otgöz, hükümet binası ile belediye binasının karşı karşıya yapılacağını da bildirerek ‘’Biz kendi yerimizi 6 bin 500 metre kare yeri Hükümet Hizmet Binası yapılması için verdik. Eski Şehit Gürcan İlkokulunun olduğu yerde yapılacak. Belediye binasıyla arasında 10 dönüm olacak. İki binayı da karşılıklı oturtacağız. Arada kalanı da meydan olarak kullanacağız. Meydanda bayram törenleri ve şenlikler yapmayı planlıyoruz.  Maliyeden, hazineden 3 bin 700 metre kare yer aldık. Bununla ilgili yazışmalarda devam ediyordu. Milli Emlak Genel Müdürlüğünden Başbakanımıza iletildi. Başbakanımızdan tekrar Milli Emlak Genel Müdürlüğüne geldi. Şu an Başbakanın tek bir imzasından sonra da Muğla’ya gelecek ve buranında imar çalışmasını biz yaptıktan sonra temelini atacağız. İmar planı konusunda 2018 yılı ektiğimiz meyveleri toplama zamanı olarak görüyorum. Emniyet Müdürlüğü binası da Belen mahallesinde Esinti’nin alt kısmında yapılacak. İlçe Tarım’ı da oraya yapacağız ‘’ dedi.

 

2 AYRI KÖPRÜ YAPILACAK

Seydikemer merkezindeki köprünün yaya trafiğinde kullanılacağını rekreasyon alanı arasında iki ayrı köprü yapılacağını da anlatan Yakup Otgöz, ‘’ Seydikemer’de köprü yapımı var.  Devlet Su İşleri’nin çalışmaları sürüyor, birinci etap bitti ve ikinci etabına başladılar. Toplamda iki tane olacak köprümüz. Bir tanesi karakolu geçince Menekşe’den Cumhuriyet mahallesine geçen 50 metrelik bir köprü, ikinci köprü de yine Cumhuriyet mahallesinden Toplar dediğimiz yukarı Belen mahallesine geçen kısımda 80 metre uzunluğunda olacak. Merkeze cami yapma planımız da var ve Cumhuriyet meydanında merkez camiinin karşısına yapılacak. Mevcut olan eski köprü yaya köprüsü olarak kullanılacak. 44 dönümlük bir yerimiz çıktı çayın kenarında ıslah edilirken burada tapulama çalışmaları bitti tapuları kesildi ve şu an Muğla defterdarlığında planları yapılıyor. Rekreasyon çalışmamız devam edecek. Bunu da Orman ve Su İşleri bakanımız yaptıracak. Bu arada Seydikemer’de Saklıkent’in hemen yanındaki köprü 2015 yılında selden dolayı bir kısmı çökmüştü. Antalya, Muğla, Kaş belediye başkanlarıyla köprünün tamiratını ve proje çalışmalarını yürüttük. Belediye olarak ihalesini ve projesini de biz yaptık. Köprü 2018 ocak ayı sonuna kadar bitecek. Açılışını da 4 büyük belediye olarak güzel bir organizasyon ile yapacağız. Seydikemer ilçemizde 2018 yılı temel atma yılı olarak geçecek ve birçoğunu önümüzdeki yıl sonuna kadar bitireceğiz ‘’ ifadelerini kullandı.

 

HASTANE 150 ODALI

Seydikemer’de kurulması istenen bölge hastanesi yerine ilçeye 150 odalı Devlet Hastanesi yapılacağını anlatan Belediye Başkanı Yakup Otgöz, ‘’ İlçe olup belediye kurulduktan sonra Seydikemer’in gündeminde Bölge Hastanesi vardı. Araştırmalar sonucunda yatak sayısında o kadar gerekli olmadığı ön görüldü. En son 150 oda olarak belirlendi. Bu hastane Tavşan Beleni mevkiinde Gerişburnu’nun üst kısmında ormanlık alandan 105 dönümlük tahsis edilen yere yapılacak. Sağlık Bakanlığımız ile yazışmalarımızın neticesinde 2018 Eylül ayı gibi temelini atacağız. Çünkü şu anda sadece küçük bir sağlık ocağımız var ve kapasite olarak çok yetersiz. Çoğu kişi Fethiye veya çevre yerlere gitmek zorunda kalıyorlar. Hastanemiz bir an önce yapılırsa tüm bu sorunlar aşılmış olacak ‘’ diye konuştu.

 

ORGANİZE SANAYİ ÖNEMLİ

Seydikemer’de organize sanayi için çalışmaların devam ettiğini anlatan Başkan Otgöz, mermercilik ve hayvancılık üzerine yapılacak organize sanayi için toplantıların FTSO Meslek Kuruluşları Güç Birliği ile devam ettiğini ayrıca fakülte binasının Menekşe alanına yapılacağını anlattı. Seydikemer’e alışveriş merkezi yatırımı için şimdilik bir planlama olmadığını kaydeden Başkan Otgöz, ‘’ Biz küçük esnafımızı koruyacağız. Böyle bir çalışma yoktur. Karabel tüneli çalışmaları devam ediyor. Bu tünelin yapımı İç Anadoluyu Seydikemer ve Fethiye’ye daha da yaklaştırmaktadır. Dodurga’dan Ölüdeniz’e yapılacak yol içinde planlama devam etmektedir ‘’ dedi.

 

SPORA BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR

Seydikemer Belediyesinin 30 milyon TL’lik bütçesini belirli bir oranını spor kulüpleri ve sporcuları ayırdıklarını belirten Başkan Otgöz, ‘’ Seydikemerspor için gerçekleşen bütçenin belirli bir spora ayırabiliyoruz. Gençlerimizin spora daha çok önem vermeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Kahve köşelerinden, kötü alışkanlıklardan kurtulmaları için sporun önemi çok büyük. Spora yapılan yatırımın gençlerimizin geleceğine yapılan yatırım olarak gördüğümüz için hiçbir zaman boş bir yatırım değildir. Güreşlerimize de devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıllardan daha fazla pehlivanın katılımı sağlanarak Seki güreşlerimizi 19 Ağustos 2018’de yapacağız. Kırkpınar’ı aratmıyoruz zaten seyirci olarak ta güreşçiler olarak ta biz yine en iyisini yapmak için üstüne koymamız lazım. Mesela Ata sporumuz olan güreşin bu yıl 27. sini yapacağız. Çünkü yörük kültürünün bir birimi olarak gerçekten güzel başarılar aldığımız bir spor dalı. Tribünlerimizi de düzenleyerek ilave yaparak seyirci sayısını arttıracağız. Burada Yörük Türkmen geleneğini de sürdürüyoruz. Bu tarz etkinliklerin bir yerde yapılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Bunun için daha toplantı yapmadık. Ama gönlüm tabiî ki bundan yana inşallah bununla da ilgili güzel bir çalışma yaparız. Çünkü yapılan etkinlikler için yer temini sıkıntısı yaşıyoruz. Bu da ileride yapacağımız güzel projelerin maddeleri arasında yer alıyor ‘’ dedi.

 

VOLEYBOLDA HEDEF 1. LİG

‘’Seydikemer Belediyespor olarak 80 tane lisanlı futbolcumuz var ‘’ diyen Başkan Otgöz ‘’ Belediye olarak spora desteğimizi hiçbir zaman esirgemiyoruz. Buradaki alt yapıyı bitirdik. Futbol sahasını çimlendirdik. Futbolcuların soyunma odalarını, kabinlerini hepsini yaptık. Sporcularımızın kalması için prefabrik bina yapacağız, demir iskeleti bitti şu anda sadece prefabrik sistemin yerleştirilmesi kaldı. Biliyorsunuz geçen yıl voleybolda Muğla Amatör Küme’de 1. Olduk. En son Konya’da finallere katıldık ama elendik. Bu sene de finallere katılmak ve 1. lige yükselmek hedefindeyiz. Çünkü takımımızda bu potansiyel var. Futbolda istediğimiz düzeye gelemedik ama biz destek veriyoruz daha iyi olabilmeleri için. U-14, U-17 futbol takımları, voleybolda gençler var. Seydikemerli olup alt yapıdan geldikten sonra başarı, daha güzel oluyor ve kendiliğinden geliyor. Seydikemer Belediyespor Başkanı Hasan beye ve ekibi gece gündüz demeden yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve ben başaracaklarına canı gönülden inanıyorum. Tüm spor kulüplerimizin zaten Belediye olarak ta biz de arkasındayız. Gerek güreş sporunda, gerek futbolda, gerek voleybol ve diğer spor dallarında her şeyin belediyeden beklenmesi de bizi zorluyor. Esnaflarımız ve duyarlı halkımızın da desteği olursa birlik beraberlik içinde aşılamayacak hiçbir engel olmadığını düşünüyorum ‘’ ifadelerini kullandı.

Başkan Yakup Otgöz, tüm Seydikemer halkının yanı sıra Fethiye ve Muğla halkının yeni yılını da tebrik etti. Programa çok sayıda mesaj ve soru da gelirken izleyenler Başkan Yakup Otgöz’e yeni yılda da başarılar diledi. 


Okunma Sayısı: 5247