Başkanımız Yakup Otgöz, "Seydikemer ekonomisi, dört mevsim boyunca tarımsal ve hayvansal ürünleri ile tüketim değil üretim merkezi olacaktır.


İLÇEMİZ SEYDİKEMER’DE 400 MİLYON TL'LİK PROJE MASAYA YATIRILDI

İlçemiz Çobanisa Mahallesi’ndeki 1200 Dönüm arazi üzerine kurulacak 'Fethiye Seydikemer Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı’ yapıldı. 400 Milyon TL’lik proje kapsamında 2500 kişiye istihdam sağlanacağı, bölgenin ise yaklaşık 25 bin büyükbaş hayvana ev sahipliği yapacağı kaydedildi.

İlçemiz Seydikemer'de Esinti Parkta yapılan toplantıya, Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, Seydikemer Belediye Başkanımız Yakut Otgöz, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak,Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Engin Maraşlı, Fethiye Tarım ve Orman Müdürü Şaban Sarıkaya, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Başkanı Osman Çıralı, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Fethiye Seydikemer Süt Üreticiliği Birliği Başkanı Turgut Tokmak ile protokol üyeleri ve yatırımcılar katıldı.

Toplantıda İlçemiz Seydikemer’in Çobanisa Mahallesi’ndeki 1200 Dönüm arazi üzerine kurulacak projenin 2500 kişiye istihdam sağlayacağı kaydedildi. Yaklaşık 400 Milyon Liralık proje kapsamında bölgenin 25 bin büyükbaş hayvana ev sahipliği yapmasının beklediği aktarıldı. Katılımcılara seslenen Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, proje kapsamındaki yatırım şartları ve teşvikleri anlattı. Projeye ilişkin kısa bir sunumda yapan Başkan Oruç, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.

Muğla’da tüm kurumların birlik olarak projeyi başarmaya çok yaklaştıklarını anlatan Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, bölgede kurulacak süt ve yem fabrikalarının bölgenin kalkınmasına büyük katkı sunacağını kaydetti. Saylak, “Hayvanlarımız tüm bölgemizde dağınık halde. Sıcak havaya maruz kalan hayvanlarımızın süt veriminin düştüğünü biliyoruz. Kurulacak OSB’de böyle bir sorunumuz olmayacak. Kontroller aşılamalar yapılacak. Bilim insanlarımızla birlikte kol kola ve omuz omuza Muğla’ya yakın bir OSB’yi kuracağız.” ifadelerini kullandı.

OSB’ye Fethiye ve İlçemizdeki yatırımcılarla gerçekleştirilmesinin büyük önem arz ettiğini kaydeden FTSO Başkanı Osman Çıralı, OSB’den elde edilecek gelirin bölgemizde kalması ve paylaşılması için çaba gösterdiklerini vurguladı. Hayata geçecek projenin kendileri için büyük önem taşıdığını aktaran Başkan Çıralı FTSO’nun üyeleri ve yönetimi ile birlikte OSB’nin hayata geçmesi için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

'Fethiye Seydikemer Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı’nın oldukça verimli geçtiğini ifade eden Belediye Başkanımız Yakup Otgöz, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ve tüm katılımcılara teşekkür etti.  Başkanımız Yakup Otgöz, "Seydikemer ekonomisi, dört mevsim boyunca tarımsal ve hayvansal ürünleri ile tüketim değil üretim merkezi bir ilçe konumundadır. Bu projeyle bölgemiz yatırımcılar için cazip hale gelecektir. Zaten üretim ilçesi olan Seydikemer'in ülke ekonomimize olan katkısı artacaktır" diye konuştu.


Okunma Sayısı: 2248