Seydikemer Belediyesi ilçenin başlıca gelir kaynağı ürünlerden olan zeytinin, tanıtımı ve önemine dikkat çekmek amacıyla festival düzenledi


Seydikemer’de Zeytin Hasat Şenliği İlki Yapıldı

Seydikemer Belediyesi tarafından ilçenin başlıca gelir kaynağı ürünlerden olan zeytinin, tanıtımı ve önemine dikkat çekmek amacıyla Kayadibi Mahallesinde "Zeytin Hasat  Şenliği" başlattı.

Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün yaptığı konuşmada Seydikemer’in tarımsal değeri ile marka şehir haline gelmiş bir ilçe yapmayı hedeflediklerini ifade ederek şunları kaydetti. “Çok değerli Kaymakamım, daire müdürlerim, çalışma arkadaşlarım, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri , çok değerli Kayadibili kardeşlerim,  değerli öğrenciler, sevgili öğrenciler bende hepinizi saygı sevgiyle selamlıyorum şenliğimize geldiğinizden dolayı hepiniz hoş geldiniz diyorum. Bu şenliği düzenlememizin en önemli sebeplerinden biri ilçemizde zeytinin çok olmasından ve insanımızın tarımsal alanda yaygın olarak kullanılmasındandır.  Lezzeti ve insan sağlığına olan faydası ile zeytin ve zeytin yağının adeta hastalıklara karşı mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Geçmişi asırlar öncesine kadar dayanan zeytin ilçemizde, özellikle Kayadibi Mahallemizde başlıca gelir kaynağıdır. Tabi ilçemizde bulunan iki bayan girişimcimiz Emine Küçük ve İlknur Kılıçta internet üstünden hem Türkiye’ye, hem de Dünya’ya zeytin ve zeytinyağı pazarlaması yapmasıdır. Bizlerde Seydikemer Belediyesi olarak, üreticilerimizin emeğine sahip çıkmak, onların yetiştirdikleri ürünlerin tanıtımı ve önemine dikkat çekmek için Kayadibi Mahallemizde, 'Zeytin Hasat Şenliğini' başlatıyoruz, böyle güzel bir etkinlikte siz değerli konuklarımızla bir arada bulunmaktansa mutluluk duyuyoruz. Tabi ki bu şenliğin düzenlememizde ki en önemli faktörlerden birisi gelecek nesillerimize kültürümüzü aktarmaktır. Hasat bizim için en güzel gündür. Bu hasatın Kayadibi mahallemize ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

60 bin ton ürün elde ediyoruz

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 171 milyon 280 bin 400 adet zeytin ağacı bulunduğunu, anlatan Başkan Yakup Otgöz, arazi bazlı verilere göre Türkiye'de 226 bin hektar alanda sofralık, 620 bin hektar alanda yağlık olmak üzere toplam 846 bin hektar alanda zeytin üretimi yapıldığını belirtti.  70 bin dekar içerisinde bulunan zeytin ağacından, 60 bin ton ürün elde edildiğini ifade eden başkan Otgöz, hasatın ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Çiftçilerimiz Başımızın Tacıdır

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “Arazi bazlı baktığımızda, Seydikemerde sofralık ve yağlık olmak üzere  70 bin dekarlık alanda zeytin üretimi gerçekleştirilmektedir. Kayadibi mahallemize bakacak olursak, Kayadibi, Seydikemer’in toplam zeytin üretiminin yüzde olarak en büyük oranına sahiptir. Bu bakımdan ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde ve tarımsal üretimin her kademesinde alın teri olan, alın terini toprağa akıtarak ekmeğini kazanan Kayadibi çiftçilerimiz, her zaman baş tacımız olmuştur” dedi.

Başkan Yakup Otgöz konuşmasının ardından Seydikemer Belediyesi tarafından düzenlenen zeytin kırma yarışmasında dereceye girenlere ödül verildi. Etkinlikte İlçe Tarım ve İlçe Halk Eğitim Merkezinin düzenlediği Arıcılık ve İyi Tarım branşlarında kurs gören kursiyerlere belgeleri takdim edildi. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu’nun katıldığı zeytin hasadından sonra, zeytinyağı işletmecisi Alper Çalıkoğlu’nun tesislerinde sıkılan zeytinyağının tadımı yapıldı.


Okunma Sayısı: 2616