Türkiye´de 1999 yılından itibaren yapılan Sayokan kuşak sınavı bu yıl Muğla´nın Seydikemer ilçesinde yapıldı.


Türkiye´de 1999 yılından itibaren yapılan ve her geçen gün daha fazla sporcunun katılımıyla yapılan Sayokan kuşak sınavı bu yıl Muğla´nın Seydikemer ilçesinde yapıldı.

Sayokan Dünya Federasyonu´nun yılda bir kere düzenlediği Sayokan Közgüsü´ne (Ulusal Siyah Kemer Sınavı) bu yıl Seydikemer ilçesinde, Seydikemer kapalı spor salonunda Seydikemer Belediyesi ev sahipliği yaptı. Közgü sınavına Türkiye´nin her tarafından kulüp, belediye, üniversite toplulukları ve derneklerden 25 ilden 100 kişi katılım gösterdi. Kelime itibariyle ´ayna´ manası taşıyan Közgü´ye giren Sayokan Alp ve Alminaları bir üst seviyeye çıkmak için kıyasıya mücadele etti.

Siyah kemer sınavı, Aybarlığın (antrenör) ilk adımı sayılıyor.

**Sayokan Dünya Federasyonu Türkiye Temsilcisi, Tuna Kolbaşı : Bugün burada gördüğünüz etkinlik Sayokan’ın Dünya federasyonun her yıl yapılan 2019 Közgü’sü. Közgü yüzleşme demek. Alplarımız teknik olarak bütün becerilerini Közgü’de sergilerler. Bununla beraber Dünya’ya bakışlarını da aslında burada sorgularlar ve yüzleşirler onlar. Çünkü Sayokan bir Türk savaş sanatı olarak Türklerin bütün Milli manevi değerlerini içeren, inanç değerlerini içeren sportif anlamda da hem savaşçı kimliğimizi destekleyen hem de kişisel gelişimimize faydası olan bir savaş sanatıdır. Dolayısıyla bütün bunların sınandığı gün bugün, önemli bir gün aynı zamanda Seydikemer belediyesi burada bizi ağırlıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Önemli bir hizmete bizim adımıza destek oluyorlar dedi.

Sayokan Ulusal Kuşak Sınavı sonunda Sayokan Dünya Federasyonu Türkiye Temsilcisi, Tuna Kolbaşı Seydikemer belediye başkan yardımcısı Mustafa Karakuş’a plaket takdim ederek verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.


Okunma Sayısı: 320