SEYDİKEMER’İN ANTİK KENTLERİ BÜYÜLEDİ


Seydikemer ilçesindeki Tlos ve Letoon Antik Kentlerine Muğla Turist Rehberleri Odası ile Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen inceleme gezisinin Letoon ayağına katılan Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, bu tür gezilerin kültür varlıklarının tanıtımı açısından önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı

Muğla Turist Rehberleri Odası ile Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinesinde Seydikemer ilçesinde bulunan Tlos Antik Kenti, Letoon Antik Kenti ve Saklıkent Kanyonu ile Antalya’nı Kaş ilçesinde bulunan Patara ve Ksantos Antik Kentlerine eğitim gezisi düzenlendi. Geziye; Kültür ve Turizm Muğla İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Hamdi Turhan, Kültür ve Turizm Fethiye Şube Müdürü Saffet Dündar, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık katıldı.

ANTİK KENTLERİN BİLİNMEYENLERİ ANLATILDI

 Tlos Antik Kenti’nde incelemede bulunan katılımcılara, Tlos Kazı Ekibinden Araştırma Görevlisi Ozan Usanmaz tarafından bilgiler verildi. Tlos Antik Kenti gezisinin ardından Saklıkent Kanyonuna geçen gezi ekibi burada doğanın harikalığına şahitlik ettiler. Ardından Kaş ilçesinde bulunan Patara ve Ksantos Antik kentleri gezildi. Seydikemer’deki Antik Kentlerin son durağı Letoon Antik Kenti oldu. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Letoon Antik Kenti gezisinde katılımcılara Başkan Otgöz de eşlik etti. Başkan Otgöz’ün de destek verdiği inceleme gezisinde Muğla Turist Rehberleri Odası kayıtlı rehberler, Antik Kentlerin bilinmeyenlerini Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık’ın anlatımıyla öğrendi. Her bir yerinden tarih fışkıran toprakları ziyaret eden katılımcılar bol bol fotoğraf çekerek Antik Kentlerin büyülü dünyasına şahit oldular.

Muğla’daki Antik Kentleri ziyaret ettiklerini belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, “İş birliği içinde Muğla bölgesindeki Bodrum, Marmaris, Fethiye bölgesindeki, Muğla merkezdeki rehberlerimizi antik kentleri dolaştırıyoruz. Bugün Tlos Antik Kenti’ni dolaştık. Saklıkent’e gittik. Oradan Patara Antik Kenti’ne gittik. Daha sonra Ksantos Antik Kenti, şimdi de Letoon Antik Kenti’ndeyiz” dedi.

BAŞKAN OTGÖZ’E TEŞEKKÜR ETTİLER

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür eden Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Hamdi Turhan; “Birliklerimizi daha da güçlendirerek antik kentleri gezmeye başladık. Bugün de sağ olsun, her türlü desteği bizden esirgemeyen Seydikemer Belediye Başkanımız Yakup Otgöz Beyefendi’ye de emeği geçen herkese Muğla Rehber Odası adına teşekkür ediyoruz, sağ olun var olun” diye konuştu.

BAŞKAN OTGÖZ: “İNŞALLAH, BU YIL TURİZM DAHA DA GÜZEL OLUR”

2021 turizm sezonunun Türkiye için güzel geçmesi temennisinde bulunan Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, tarihi kentlerin incelenmesine yönelik düzenlenen gezilerin turizm açısından tanınırlığının artmasına katkı sağladığına dikkat çekti.

Letoon Antik Kentinde düzenlenen gezide katılımcılara bilgi veren Başkan Otgöz;  “Hepsi bir araya geldiler. Bizim ilçemizi de ziyaret ettiler. Ben kendilerine başta il müdürüm ve ekibi olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Tabi ki burası Dünya Miras Listesi’nde olan, güzel bir yer. İnşallah, bu yıl turizm daha da güzel olur. Sizlerin sayesinde daha fazla turist gelir. İnşallah, ülkemiz kazanır diyorum. Bu toplantıları düzenleyenlere ben başta Valimiz, İl Müdürümüz olmak üzere herkese teşekkür 


Okunma Sayısı: 1417