Seydikemer’de “Türkiye Yüzyılına Nefes” temasıyla düzenlenen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü programı çerçevesinde fidanlar toprakla buluşturuldu.


SEYDİKEMER TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan kararla Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım'da, Seydikemer’de de ağaç dikim etkinliği gerçekleştirildi. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer’de dikilen fidanların Türkiye Yüzyılına nefes olacağını söyledi.

Seydikemer’de “Türkiye Yüzyılına Nefes” temasıyla düzenlenen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü programı çerçevesinde fidanlar toprakla buluşturuldu. Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğü ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Sahilceylan Mahallesi 183 Nolu Endüstriyel Platasyon Sahasında düzenlenen etkinliğe; Muğla Vali Yardımcısı ve Seydikemer Kaymakam Vekili Ayhan Yazgan, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Karakuş ve Ramazan Kaynak, Seydikemer İlçe Jandarma Komutanı Sadık Çetin, AK Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş, Seydikemer Orman İşletme Müdürü Turan Çiğnaklı, Seydikemer Tarım ve Orman İlçe Müdürü Engin Maraşlı, Seydikemer İlçe Müftüsü Orhan Turan, Seydikemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferah San, Seydikemer Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Emre Ercan, Orman İşletme Müdürlüğü personeli, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Seydikemer Orman İşletme Müdürü Turan Çiğnaklı; “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin gündemi işgal ettiği bir dönemde Rabbimizin bize emaneti olan tabiatı sadece korumakla kalmayıp geliştirmek, güzelleştirerek bizden sonraki nesillere bırakmak çabası içerisindeyiz. Ülkemizin orman alanını ve ağaç sayısını çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği arttırmak için yapmış olduğumuz bu çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan siz Seydikemerlilere saygılarımı sunarım” dedi.

BAŞKAN OTGÖZ: “ORMANLARI SEVGİ KORUR”

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz; “Oksijenin, yeşilliğin bol olduğu bu yerler bizler için çok önemli. 2019 yılından bu yana devam eden ağaç dikimi ivme kazandı. Tüm Türkiye’de 85 Milyon ayını saatte fidan dikmek için bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında başlatmış olduğu program aralıksız devam ediyor. Dünyanın her yerinde sıkıntılar yaşanıyor ancak Seydikemer olarak biz şanslıyız. Yüzde 56’sı ormanlarla kaplı bir alanda yaşıyoruz. Ormanları sevgi korur. Bir tane kibrit çöpü attığımızda orman kül olup gidiyor. Onun için ormanlarımızı seveceğiz, koruyacağız. Ülkemizin, dünyamızın ormanlara ihtiyacı var. Ormanlarımızı korumak hepimizin görevi olmalı. Fidan dikiminin ülkemize, Seydikemer’imize ve Muğla’ya hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Seydikemer Kaymakam Vekili Ayhan Yazgan; “Türkiye yüzyılına nefes olacağız. Fidanlarımızı bugün toprakla buluşturmuş olacağız. Bizim için büyük kıvanç, onur. Bizler öyle bir kültürden geliyoruz ki ağaçları sadece ağaç olarak görmüyoruz, vatan olarak görüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından ağaç dikme etkinliği gerçekleştirildi. Seydikemer Kaymakam Vekili Ayhan Yazgan, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve protokol üyeleri öğrencilerle birlikte fidan dikip, ilk can sularını verdiler. Fidan dikiminin ardından program sona erdi.


Okunma Sayısı: 723